PRODUKTY

Společnost Delterra je výhradním českým dovozcem a distributorem raritní produktové řady Michel Couvreur Whisky, což je skutečně světový unikát poctivé Skotské, která je po své výrobě a primárním 7 až 10 letém zrání ve Skotsku převezena do Bourgogne ve Francii, kde probíhá sekundární zraní a lahvování. Nejpečlivější výběr palíren i whisky, tretace i zrání ve vybraných starých sudech po velmi zralé sherry PX nebo PL. Tato whisky je vyráběna ve velmi malém množství a je zcela přírodní, nefiltrovaná a nekolorovaná. Michel Couvreur´s „independent bottling“ whiskies respektují a v zásadě replikují původní tradici výroby tak, aby výsledná whisky dosahovala kvalitativního vrcholu a senzorické bohatosti stejně, jako tomu bylo na konci 19. století. 

Z kompletní produktové řady Michel Couvreur  bychom rádi opravdové milovníky a znalce whisky upozornili zejména na následující extrémně raritní lahve:


1984

Single Malt, Single Cask, One Age Whisky. Další absolutně mistrovský kus. Destilováno 2/11 1984 ve Skotsku. Zrání v 30 až 32 let různých místech sklepa s rozdílnou vlhkostí v 500l butts po Sherry Pedro Ximenez. Neredukováno - plná sudová síla 45%. Mahagonová barva šatu. Fascinující fragrance santalu, cedru, sherry, florálních a kořenitých tónů. Na patře úžasně komplexní s výrazným sherry a medově vřesovým charakterem. Nápoj hodný nejvyšší aristokracie s finále, které asi nejlépe definuje jediné slovo: naprosté. Konzumace v naprostém klidu a nejlépe zcela o samotě nebo jen s někým vzácným a výjimečným.


SPIRALE

Single Malt, Single Cask, One Age Whisky. Další fenomén. Destilováno 24/10 1989 ve Skotsku. Zrání v 5/600l puncheonu, sekundární zrání 3-4 roky v sudu po slámovém víně z fr. Jury (Stephana Tissota). Neredukováno - plná sudová síla 47%. Tmavo-jantarová barva šatu. Velmi intenzivní a výrazné fragrance koření, medu, sušeného ovoce a vzácného dřeva. Na patře zprvu kulatá, medově - rozinková, následně úžasně rozvine komplexní a minerální charakter s lehoulinkou aciditou a tříslovostí kdoulí a jablečného pyré ... Úžasně jemné a přitom koncentrované finále. Široké spektrum teplot od chladnější po pokojou nabízí rozdílné požitky.


VERY SHERRIED

Single Malt, Single Cask Whisky. Couvreurův mistrovský kus v zásadě replikující velké whisky z dob královny Viktorie. Destilováno 17/9 1990 ve Skotsku. Zrání v různých místech sklepa s rozdílnou vlhkostí v 500l PX butts, sekundární zrání v 250l half butts taktéž po Sherry Pedro Ximenez. Neredukováno - plná sudová síla 45%! Temně jantarová barva šatu s rubínovou červení. Mohutná fragrance sherry, rozinek, datlí a vanilky. Na patře hedvábně jemná a přitom intenzivní, koncentrovaná a téměř nekonečně lahodné finále. Starý pán o této whisky říkával, že jediný doušek roznítí zhruba čtvrthodinovou extázi ... A to ideálně při teplotě kolem 19°C.

Absolutní světovou špičku však představuje i následující řada Michel Couvreur Whisky „EXCEPTIONALLY RARE MALTS“:


PALE Single-Single

Jednosudovka z jediné palírny, destilováno 17/3 2003. Výběr vhodných sudů je velice důležitý protože výsledkem je dlouhá, jemná a elegantní chuť bez dřevitosti a napečenosti-uzenosti. Vždy se používá 500 až 700l sud po suchém PL sherry víně nebo velmi noblesní whisky. Zraje pod drobnohledem prvních zhruba deset let v sušší časti sklepa a poslední roky dozrává naopak v části nejvlhčí. Barva plavá, slámová. Fragrance: florální, citrusové, lehce jodizovaná. Chuť velmi čerstvá, plná se stopami zázvoru a jablkového koláče. Tato whisky je poněkud stydlivá a potřebuje čas a jemné zacházení, než se otevře a vyjeví svůj čistý, jemný a elegantní charakter. Ideální konzumace 14 až 15°C.

*****

THE UNIQUE

Chuťově unikátní směs sladové a nesladové whisky postupně destilované ve Skotsku. Po čtyřech letech zrání v dubových sudech je redukována na 44% vodou z Pentlandské vrchoviny. Zrání probíhá částečně ve Skotsku, částečně ve Francii, lahvováno bez filtrace. Jemná jódová vůně s náznakem mandlové a vanilkové kulatosti, kombinované s jemnými květinovými odstíny. Vynikající jako aperitiv.

*****

MRS COUVREUR CHOICE

Single Malt, Single Cask 52% Whisky z jediné palírny z Islay. Destilováno 27/11 2001. Stále zraje v 500l sherry PX butt, lahvováno jen na objednávku. Barva je temně jantarová. Primární fragrance koření, mořské soli, rašeliny, následně se otevírá vůně tabáku, prokouřeného čaje a karamel... Na patře živá, silná, jodizovaná, masivní peated, kouřová whisky, zcela ojedinělý zjev Couvreurovy produkce. Extrémně dlouhé a komplexní finále. 

*****

INTRAVAGANZA

Pokračování Clearachu, single malt spirit destilovaný r. 2013 v síle pouze 63%. Po čtyřech letech zrání ve velmi starých sudech po Oloroso a Muscatelu v nejvlhčí části sklepa (připomínající mokrou jeskyni) dosaženo naturální redukce 51% v plné sudové síle. Lahvováno na 50% abv. Barva zlatavě jantarová. Fragrance: florální, mandlová, vřesově medová s jemným dotekem dobrého dřeva. Chuť živá, ostrá a výrazná. Navzdory kraťoučkému zraní ukazující i překvapivou jemnost a eleganci. Finish je olejnatý, připomínající dobrou hruškovici, obohaceno kouřem... Ideální chladnější jako aperitif, nebo jako intermezzo mezi těžšími chody.

*****

OVERAGED

Vatted malt whisky z pěti různých destilerií a různého stáří (12 až 27 let). Zrání v PX sherry 500l bottas. Plná sudová síla 53%. Standardní lahvování redukováno vodou z Loch Katrine na 43% abv. Následně zcelováno minimálně rok v PX demi botas 250l ve velice vlhké části sklepa. Barva tmavě jantarová. Fragrance sušených květů, žvýkacího tabáku, kůže, oříšků, sherry a mandlí. Na patře plná, vyzrálá, silná a přitom stále něžná, vyvážená, lehce ovocitá se špetkou rašeliny a komínu. 53% verze je více komplexnější, silnější a kořenitější. Doporučujeme podávat lehce chladnější 14 až 15°C.

*****

CANDID

Single malt z jediné palírny. Úžasně expresivní! Destilováno r. 2006. Zrání ve velmi starých demi botas 250l po Pedro Ximenez. Výsledná 53% síla je při lahvování redukována na 49%. Barva jantarová s rubínovými odlesky. Fragrance: florální, pražené mandle s lehkým dotekem lékořice a rašeliny. Chuť velmi plná a výrazná, úžasně kořenitá, ovocitá, mandlová, obzvláště vypečená s jemnou rašelinou. Finish je robustní, absolutně elegantní, velice persistentní. Preferujeme v teplotě hradní komnaty.

*****

SPECIAL VATTING

Tři palírny, tři single malt whiskies, tři rozdílná zrání v jedné lahvi. Velice staré sudy (kolem 90 let!) Oloroso, Pedro Ximenez a Amontilado, jsou basí této nádherné whisky. Tělem této krásné kompozice je více než dvacetiletá zakulacená jemná whisky, srdcem je zhruba čtrnáctiletá jodizovaná peated whisky z Islay a hlavou je třetí whisky zhruba dvanáctiletá s charakterem Pale Single. Barva je bronzově jantarová. Fragrance: sherry, kůže, sladké koření, tabák, lehce rašelina... Na patře jemná, vyvážená, energická s naprosto elegantním kouřově rašelinovým závěrem. Finále je mimořádně šťavnaté a dlouhé. Pije se nejlépe jako digestive při pokojové teplotě. Pro svůj charakter je často vyhledávána i k doutníkům ...

*****

BLOSSOMING AULD SHERRIED

Single Cask Whisky z jediné palírny. Couvreurovo znovuoživení velké whisky z dob královny Viktorie. Destilováno ve Skotsku, zrání (cca 15 až 21 let – každý sud zraje jinak dlouho) v Burgundsku v 500l botas krémové Sherry PX. Plná sudová síla 55%, standardní lahvování je redukováno na 45%. Tmavě jantarová barva šatu, lehce tingovaná červení. Velice silná fragrance Sherry, květin, ovocného koláče, rozinek, švestek, sušených fíků, datlí, vanilky, kůže a doutníků. Na patře velmi koncentrovaná, plná, elegantní, zakulacená, vyvážená a neskutečně persistentní. Velmi krásná milenka nejen pro zimní večery u krbu. Doporučená degustační teplota kol. 20°C.